Króliki

Płodność u królików

Płodność u królików. Jeśli samiec i samica spędzają razem czas i mieszkają w tej samej klatce, to taka sytuacja może spowodować powitanie małych królików na tym świecie i trzeba będzie wiedzieć, czego się spodziewać. Ciąża królika i wszystko, co musisz wiedzieć.

 

Ciąża – Płodność u królików

 

Ciąża

 

Króliki, które nie zostały poddane kastracji lub kastracji, określane są jako nienaruszone i po osiągnięciu dojrzałości płciowej mogą wydać na świat potomstwo. U mniejszych ras dojrzałość płciowa występuje już w 3,5 miesiącu życia. Jeśli Twoja nienaruszona samica królika przebywała z nienaruszonym samcem i oboje są w wieku powyżej 3,5 miesiąca, powinieneś obserwować oznaki ciąży.

Podobnie jak u większości ssaków, brzuch samicy królika powiększy się, ponieważ jej dzieci rosną w środku podczas ciąży, więc jest to najbardziej oczywista oznaka ciężarnego królika. Poza przybieraniem na wadze, ciężarne króliki zaczną więcej jeść, a większość z nich będzie również zachowywać się wyjątkowo niespokojnie lub nastrojowo. Jeśli twój królik jest zwykle bardzo nieprzyjazny, może być trudno powiedzieć, czy jest w ciąży tylko przez zmianę nastroju.Ciąża królika może objawiać się inaczej u każdego królika.

 

Płodność u królików

 

Po około 10 – 12 dniach od krycia, wyczujesz kilka grudek lub małych króliczków wewnątrz brzucha królika. Będą one rosły wewnątrz królika przez kolejne kilka tygodni, aż królik urodzi około miesiąca po kryciu. Jeśli ciężarna króliczka nadal nie urodziła po ponad 33 dniach od krycia, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu wywołania porodu lub przeprowadzenia operacji. Płodność u królików.

Ciężarny królik będzie miał zachowania hodowlane przez około tydzień przed porodem. Najbardziej oczywistym znakiem, że królik zaczyna się gnieździć jest to, że wyciąga swoje futro, zbiera siano i robi gniazdo gdzieś w kącie. Królik zazwyczaj bierze siano lub przedmioty, które może nosić w pysku, aby stworzyć wygodną przestrzeń do porodu. Jeśli Twój królik się zagnieździ, najprawdopodobniej urodzi w ciągu tygodnia, a jeśli zacznie zrzucać futro, spodziewaj się, że dzieci urodzą się w ciągu dnia lub dwóch. Większość królików rodzi w nocy, więc bądź przygotowany.

 

Umieszczenie ciężarnego królika – Płodność u królików

 

Oprócz zwykłych misek z jedzeniem i wodą, ciężarny królik będzie potrzebował miejsca na swoje gniazdo i wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkie dzieci, które urodzi. Króliki mogą urodzić do 15 młodych, więc powinieneś być przygotowany na to, że będziesz miał miejsce dla wielu królików. Ciąża królika to czas, w którym przygotowujesz się do przyjęcia kolejnych członków do króliczej rodziny.

 

Umieszczenie ciężarnego królika - Płodność u królików

Łatwym w czyszczeniu gniazdem jest kuweta wypełniona sianem lub granulatem. Może to być czyszczone w miarę potrzeb, jeśli twój królik używa go jako toalety przed narodzinami dzieci. Niektórzy używają innych plastikowych pojemników z wyciętym bokiem, aby królik mógł szybko wejść i wyjść, a inni robią drewniane skrzynki, ale te nie są tak łatwe do czyszczenia.

 

Karmienie ciężarnego królika

 

Karmienie ciężarnego królika

Ciężarne i karmiące króliki będą spożywać więcej pokarmu, ponieważ karmią siebie i swoje rosnące dzieci. Z tego powodu należy zwiększyć ilość świeżych warzyw i zapewnić siano przez cały czas. Jak zwykle należy również zaoferować wodę, najlepiej w misce.

Opieka nad małymi królikami – Płodność u królików

 

Większość małych królików nie będzie wymagała pomocy człowieka. Małe króliki będą karmić swoje matki raz lub dwa razy dziennie, przez cztery do pięciu tygodni, dopóki nie zostaną odsadzone. W mało prawdopodobnym przypadku, gdy trzeba wkroczyć i pomóc królikowi domowemu, należy zakupić specjalny preparat do karmienia butelką. Należy spróbować ponownie wprowadzić dziecko do matki po kilku dniach karmienia butelką. Ponieważ niektóre matki nie mają odpowiedniej produkcji mleka do kilku dni po porodzie.

 

Opieka nad małymi królikami - Płodność u królików

 

Fałszywa ciąża u królików

 

Niektóre króliki doświadczają fałszywych ciąż, kiedy ich ciało myśli, że jest w ciąży, podczas gdy tak nie jest. Fałszywa ciąża spowoduje, że królik będzie miał zachowania gniazdowe i będzie nastrojowy. Płodność u królików. Fałszywe zachowania ciążowe trwają zwykle tylko około dwóch do trzech tygodni. Co może jeść królik, a czego należy unikać?

Zapobieganie ciąży u królików

 

Aby zapobiec zajściu królika w ciążę należy trzymać królika oddzielnie od samca przez cały czas, lub poddać królika kastracji. Operacja na króliku nie jest oczywiście pozbawiona ryzyka, ale należy to sprawdzić u lekarza weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button