Króliki

Najczęstsze choroby królików

Najczęstsze choroby królików. Króliki są bardzo popularnymi towarzyszami wielu rodzin, które lubią się nimi opiekować. Ale niestety, podobnie jak inne zwierzęta domowe, króliki są podatne na różne problemy i choroby. Choroby królików są często poważne i wymagają natychmiastowego leczenia.

Choroby królików :

 

Problemy z zębami królika

 

Choroby królików : Problemy z zębami królika

 

Króliki mają 28 zębów, które pomagają im rozdrabniać pokarm. Zęby te, w przeciwieństwie do zębów psa czy kota, rosną nieprzerwanie przez całe życie królika. Bez odpowiednich przedmiotów, które pomagają utrzymać te zęby w czystości (takich jak siano i bezpieczne drewno), zęby mogą w końcu wyrosnąć i uniemożliwić królikowi jedzenie.

 

Trzonowce (zęby z tyłu jamy ustnej) mogą rosnąć i tworzyć most nad językiem, co może przeszkadzać w żuciu i połykaniu. Tak przerośnięte zęby mogą uniemożliwić Twojemu królikowi jedzenie. Siekacze (przednie zęby) będą rosły i zaczną zaginać się w policzkach lub innych częściach jamy ustnej Twojego królika. Jest to bardzo bolesne i może również spowodować, że Twój królik przestanie jeść.

 

Ropień zęba może wystąpić w wyniku urazu lub choroby przyzębia . Te zęby muszą zostać usunięte,
aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji wokół zęba na całe ciało królika.

 

Kuleczki z włosów królika

 

Choroba ta jest jedną z częstych chorób królików .Techniczna nazwa kuli włosowej to trichobezoar. Kule włosowe powodują u Twojego królika niedrożność, co oznacza, że pokarm nie może przejść przez ich układ pokarmowy. Ponieważ króliki nie mogą wymiotować, kulki będą się przyklejać i rosnąć wewnątrz żołądka Twojego królika, gdy będzie się on oczyszczał i połykał sierść, potencjalnie powodując blokadę.

Kul włosowych można uniknąć poprzez regularne mycie królika, zapewnienie dużej ilości czystej wody w misce oraz odpowiednią dietę i ćwiczenia. Niektórzy ludzie podają nawet swoim królikom tabletki enzymatyczne lub świeżą papaję, aby pomóc w trawieniu kul włosowych.

Operacja jest ostatecznością dla królika, któremu przeszkadzają włosy.

Nowotwory układu rozrodczego królika

 

Nowotwory układu rozrodczego królika

 

Guzy piersi, macicy i jajników są zbyt powszechne u królików domowych, a rak jądra u królików nie pozostaje niezauważony. Kastracja królików domowych jest zalecana z wielu powodów, a jednym z nich jest zapobieganie rozwojowi nowotworów. Jeśli Twój królik jest wykastrowany, jego szanse na rozwój raka są znacznie zmniejszone (i jest niemożliwe, aby rozwinął się u niego rak macicy, jajników i jąder, jeśli te części zostały usunięte). Omów ryzyko związane z kastracją królika z lekarzem weterynarii i w odpowiednim wieku, aby mieć to zrobione.

Roztocza ucha króliczego

 

Roztocza ucha króliczego

 

Króliki są znane ze swoich dużych uszu, ale nie zawsze są one czyste. Roztocza uszne to maleńkie pajęczaki, które żywią się woskiem i olejem wytwarzanym przez królicze uszy. Są one drażniące i powodują, że Twój królik drapie się i potrząsa głową.

Infekcje wywołane przez roztocza występują nawet wtedy, gdy roztocza pozostają nieleczone i obejmują infekcje bakteryjne i grzybicze. Króliki mogą zarazić się roztoczami usznymi poprzez bezpośredni kontakt z innymi królikami, przebywanie na zewnątrz oraz z naszych rąk,
jeśli niedawno mieliśmy do czynienia z zakażonym królikiem, a następnie pogłaskaliśmy własnego królika. Łatwo ich uniknąć, a także łatwo je leczyć.

Diagnoza może zostać postawiona przez lekarza weterynarii za pomocą wizualizacji pod mikroskopem, ale czasami można nawet zobaczyć duże grupy poruszające się gołym okiem.

Ropnie królików – choroby królików

 

Ropnie królików - choroby królików

Podczas gdy choroby zębów często powodują ropnie u królików, te kieszenie z ropą występują u wszystkich królików. Mogą one występować wewnętrznie na narządach, jak również w warstwie skórnej królików, co czyni je trudnymi do leczenia. To właśnie rodzaj bakterii, która najczęściej znajduje się w tych ropniach, jest również czynnikiem zwiększającym trudność leczenia, ponieważ nie potrzebuje ona tlenu do przeżycia.

Ropnie są poważne i nie zawsze wiemy, dlaczego się pojawiają, ale leczenie zawsze jest potrzebne, bo nie ustępują samoistnie.

Królik E. Cuniculi – choroby królików

 

Królik E. Cuniculi - choroby królików

Przechylenie głowy i drgawki są przewlekłymi skutkami ubocznymi tej choroby, która może potajemnie zainfekować większość królików domowych.Choroba ta nie należy do częstych chorób królików.

Encephalitozoon cuniculi, często określany jako E. cuniculi, jest ciężką chorobą, która może, ale nie musi zaszkodzić Twojemu królikowi. Ta choroba może być przeniesiona na Twojego królika poprzez mocz i może spokojnie żyć wewnątrz Twojego królika, nigdy go nie krzywdząc. Albo Twój królik może być zagrożony z powodu choroby, stresu itp.

Encefalitozoon może się wtedy „obudzić” i spowodować uszkodzenie narządów wewnętrznych i tkanki nerwowej, wywołując drgawki i przechylanie głowy. Czasami dzięki leczeniu te problemy ustąpią i królik wróci do normy, innym razem zostajemy z królikiem na całe życie z przechylaniem głowy lub atakami.

Niedrożność królika

 

 

Niedrożność królika

Niedrożność jelit nazywana jest również zastojem żołądka, ponieważ występuje wtedy, gdy ustaje normalna perystaltyka jelit. Jedzenie nie przemieszcza się przez królika z krętactwem, więc gromadzą się gazy, a królik nie chce jeść i przestaje wydalać. Jest to problem zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej uwagi, ponieważ króliki nie mogą przebywać dłużej niż 48-72 godziny z nieleczonym ileusem. Co może jeść królik, a czego należy unikać?
 

 

Należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Królik trzmiel – choroby królików

 

Królik trzmiel - choroby królików

Widywany również u szczurów domowych, trzmiel jest częstym problemem u królików otyłych, królików, które nie ćwiczą, lubią siedzieć w swoich brudnych pudełkach lub kuwetach. Fachowo nazywane jest to pododermatitis i wymaga korekty antybiotykami, środkami przeciwbólowymi, nowym planem czyszczenia klatki, a często także dietą i opatrunkiem. Jest to bardzo bolesne i twój królik może kuleć lub nie chcieć chodzić, jeśli ma trzmiele.

Wszystkie choroby królików można leczyć. Trzeba po prostu zacząć wcześnie i czasami odpowiedzialne zajmowanie się królikiem jest dobrą profilaktyką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button