Bez kategorii

Uprawa pomidorów – 10 porad dotyczących uprawy

Uprawa pomidorów jest często impulsem do założenia ogrodu warzywnego, a każdy miłośnik pomidorów marzy o wyhodowaniu pomidora idealnego: jędrnego, ale soczystego, słodkiego, ale pikantnego, aromatycznego i bez skaz.

 

Uprawa pomidorów

 

 

Jeśli zaczynasz uprawę pomidorów z nasion, daj sadzonkom dużo miejsca na rozgałęzienie się. Tak, to oznacza przerzedzenie sadzonek do jednej silnej rośliny w komórce lub małej doniczce. Słabe i mniejsze siewki należy przyciąć na rzecz najlepiej rosnących. Stłoczone warunki hamują ich wzrost, co je stresuje, a później prowadzi do chorób. Najbardziej kaloryczne pokarmy – 10 wysokokalorycznych produktów spożywczych

Sadzonki pomidorów należy przesadzić do własnych 8-centymetrowych doniczek krótko po tym, jak pojawią się pierwsze liście.

2. Zapewnienie wystarczającej ilości światła

 

Zapewnienie wystarczającej ilości światła

 

Sadzonki pomidorów potrzebują silnego i bezpośredniego światła. Zimą dni są krótkie, więc nawet lokalizacja w pobliżu słonecznego okna może nie zapewnić im wystarczającej ilości naturalnego światła. Jeśli nie uprawiasz ich w szklarni, najlepszą opcją jest zastosowanie jakiegoś rodzaju sztucznego oświetlenia na roślinach przez 14 do 18 godzin każdego dnia.

Aby zapewnić pomidorom wzrost krzaczasty, a nie wrzecionowaty, trzymaj młode rośliny w odległości zaledwie kilku centymetrów od żarówek fluorescencyjnych. W miarę wzrostu sadzonek trzeba będzie zwiększyć oświetlenie (lub zmniejszyć rośliny). Kiedy będziesz gotowy do posadzenia ich na zewnątrz, wybierz jako miejsce najbardziej nasłonecznioną część ogrodu warzywnego.

3. Włączanie wentylatora  – Uprawa pomidorów

 

 Włącz wentylator  - Uprawa pomidorów

 

Rośliny pomidora muszą się poruszać i kołysać na wietrze, aby tworzyć silne łodygi. To naturalnie dzieje się na zewnątrz, ale jeśli zaczynasz sadzonki w pomieszczeniach, musisz zapewnić pewien rodzaj cyrkulacji powietrza. Stwórz dla nich bryzę, włączając wentylator dwa razy dziennie na pięć do dziesięciu minut. Ta niewielka ilość czasu zrobi wielką różnicę. Uprawa pomidorów.

Inną opcją jest delikatne pocieranie dłonią tam i z powrotem po wierzchu pomidora przez kilka minut kilka razy dziennie. To trochę więcej wysiłku, ale jako bonus będziesz rozcierać ich wspaniały pomidorowy aromat wokół siebie.

4. Podgrzewanie gleby ogrodowej 

 

Rozgrzać ziemię ogrodową .

 

Pomidory uwielbiają ciepło. Tak naprawdę zaczną rosnąć dopiero wtedy, gdy temperatura gleby i powietrza będzie utrzymywać się na wysokim poziomie. Możesz przyspieszyć sytuację w glebie, przykrywając miejsce sadzenia czarnym lub czerwonym plastikiem na kilka tygodni przed sadzeniem. Te dodatkowe stopnie ciepła w glebie przełożą się na wcześniejszy wzrost pomidorów.

Możesz usunąć folię przed sadzeniem, ale niektóre badania sugerują, że czerwona plastikowa ściółka ma dodatkową korzyść w postaci zwiększenia plonów pomidorów. Uprawa pomidorów. Włosy przetłuszczające się: 5 domowych sposobów

 

5. Zakopać łodygi

 

Zakopać łodygi

 

Sadzonki pomidorów sadzimy głębiej niż w doniczce, aż do kilku górnych liści. Przy takim sadzeniu pomidorom udaje się wytworzyć korzenie na całej długości łodygi. A więcej korzeni tworzy silniejszą roślinę.

Możesz wykopać głęboki dół lub po prostu wykopać płytki rów i położyć roślinę na bok. Szybko się prostuje i zaczyna rosnąć w kierunku słońca. Należy tylko uważać, aby w zakopaną łodygę nie wbić palika lub klatki na pomidory.

 

6. Ściółkowanie pomidorów po ociepleniu gleby – Uprawa pomidorów

 

Ściółkowanie pomidorów po ociepleniu gleby - Uprawa pomidorów

 

Jeśli nie zamierzasz pozostawić plastiku na glebie, poczekaj z mulczowaniem do czasu, aż gleba się ogrzeje. Ściółkowanie oszczędza wodę i zapobiega rozpryskiwaniu się gleby i chorób przenoszonych przez glebę na rośliny, jednak zbyt wczesne jego ułożenie powoduje również zacienienie i ochłodzenie gleby. Ponieważ pomidory uwielbiają ciepło, wiosną pozwól, aby słońce ogrzało glebę. Gdy temperatury utrzymują się na wysokim poziomie w ciągu dnia i w nocy, można dodać warstwę mulczu, aby pomóc zatrzymać wilgoć.

 

7. Usuwanie dolnych liści – O uprawie pomidorów

 

Usuwanie dolnych liści - Uprawa pomidorów

 

Kiedy rośliny pomidorów mają około 2 do 3 metrów wysokości, usuń liście z dolnej części łodygi. Są to najstarsze liście, na których zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się problemy grzybowe. Kiedy rośliny wypełniają się, dolne liście dostają najmniej słońca i przepływu powietrza. Ponieważ liście te znajdują się blisko ziemi, patogeny przenoszone przez glebę mogą się na nich łatwo rozpylać. Wyeliminowanie ich pomaga zapobiegać chorobom grzybiczym. Skutecznym środkiem przeciwko chorobom grzybowym wydaje się również cotygodniowe opryskiwanie herbatą kompostową.

 

10. Szczypać i ścinać, aby uzyskać więcej pomidorów

 

Szczypać i ścinać, aby uzyskać więcej pomidorów

 

Przycinamy i usuwamy ssawki, które rozwijają się na styku dwóch gałęzi. Nie rozmnażają się i zabierają energię reszcie rośliny.

Należy jednak ostrożnie przyciąć resztę rośliny. Można przerzedzić kilka liści, aby światło słoneczne docierało do dojrzewających owoców, ale to właśnie liście fotosyntetyzują i produkują cukry, które nadają pomidorom ich smak. Mniejsza ilość liści oznacza mniejszą ilość słodkich pomidorów.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button