Atrakcje

Ciekawostki o Ukrainie 12 faktów o Ukrainie

Ciekawostki na temat Ukrainy. Wiele osób nie wie wiele o Ukrainie, może poza flagą i tym, że leży w Europie Wschodniej.

Oto więc 12 ciekawostek o tym kraju!

Ciekawostki o Ukrainie 12 faktów o Ukrainie

Ciekawostki na temat Ukrainy.

1.  Ukraina jest największym państwem w Europie.

 

Zajmując powierzchnię 603 628 km², rozciąga się od Rosji na wschodzie do Polski na zachodzie, a wzdłuż jej południowej granicy rozciąga się Morze Czarne. Jest prawie trzykrotnie większy od Wielkiej Brytanii i o 50 000 km² przewyższa drugi co do wielkości kraj – Francję. Stan podzielony jest na 24 regiony.

Ukraina ma tak wiele do zaoferowania na tak dużym obszarze. Od wspaniałych Karpat, które oferują malowniczy krajobraz lasów, rzek i dolin, po plaże w pobliżu Odessy i tętniące życiem kulturalnym miasta, takie jak Kijów i Lwów. Jest to nie tylko niezwykle duży kraj, ale również bardzo wyjątkowy i ekscytujący.

2. Siedem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO na Ukrainie

 

Na Ukrainie znajduje się siedem obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Są to m.in. katedra św. Zofii w Kijowie i zabytkowe centrum Lwowa, Uniwersytet Czerniowiecki, a także unikatowe drewniane kościoły w Karpatach i otaczające je lasy bukowe. Ciekawostki o Brazylii. 

3. Język ukraiński jest jedynym językiem urzędowym na Ukrainie.

 

Co ciekawe, ukraiński został oceniony w 1934 r. jako. 3. najpiękniejszy język, tuż za francuskim i perskim; oceniono go także na 2. najbardziej melodyjny język, drugi po włoskim. Ponadto wielu Ukraińców jest dwujęzycznych: w wielu miejscach można znaleźć osoby, które mówią lub rozumieją język rosyjski. Dominującą religią jest prawosławie, które wywarło duży wpływ na ukraińską architekturę, literaturę i muzykę. Przy pomocy wykrywacza metali znalazł skarb o wartości 10 tys. euro.

4. Ukraina ma dobrze rozwinięty system transportu publicznego.

 

Ukraina ma dobrze rozwinięty system transportu publicznego.

Każde większe miasto i ośrodek regionalny jest podłączone do sieci kolejowej i odbiera codziennie pociągi pasażerskie z innych większych miast. W wielu miastach są też tanie i sprawne połączenia autobusowe i tramwajowe, kosztujące już od 8UAH (0,3 USD). Do lotnisk na Ukrainie można bez problemu dojechać komunikacją miejską i autobusami serwisowymi lub taksówkami, które powinny kosztować około 7UAH za km. Do lotniska Boryspil w Kijowie można również dojechać szybkim pociągiem z dworca kolejowego.

5. Najgłębsza na świecie stacja metra Arsenalna

 

Najgłębsza na świecie stacja metra Arsenalna na linii Swiatoszynsko-Browarskej w Kijowie to najgłębsza na świecie stacja metra z 105,5 m pod ziemią.

Widok ze szczytu stromych schodów ruchomych na ciemność metra poniżej może być dość przerażający. Ich budowa miała jednak miejsce w czasie zimnej wojny; zagrożenie bombami atomowymi oznaczało, że tak głębokie stacje mogły uchronić mieszkańców Kijowa przed taką katastrofą. Wpływ konfliktu w 20. wiek jest więc widoczny nawet w tak prozaicznych czynnościach jak poranny dojazd do pracy. Prostownice do włosów : Co wybrać

6. Ciekawostki o Ukrainie: kuchnia ukraińska

 

Tradycyjna dieta ukraińska obejmuje kurczaka, wieprzowinę, wołowinę, jajka, ryby i grzyby. Ukraińcy jedzą też zwykle dużo ziemniaków, zbóż oraz świeżych i kiszonych warzyw.

Kuchnia ukraińska jest niezwykle różnorodna i ciekawa, ponieważ różne mniejszości etniczne i bogata wielokulturowa historia przynoszą na stół wiele różnych potraw. Niemniej jednak do popularnych tradycyjnych potraw należą varenyky (gotowane pierogi z grzybami, ziemniakami, kiszoną kapustą, twarogiem lub wiśniami) i holubci (nadziewane rolki z kapusty wypełnione ryżem, marchewką i mięsem). Najbardziej znaną ukraińską potrawą jest barszcz.

Podczas gdy wielu Rosjan twierdzi, że pochodzi ona z ojczyzny, wielu Ukraińców namiętnie wierzy, że to oni są twórcami tego dania. Składa się z zupy z buraków, kapusty i ziemniaków; prawdziwy barszcz zawiera również mięso, najczęściej wieprzowe.

Znane ukraińskie napoje to piwo lwowskie, wódka z przyprawami, medovucha – wódka z miodem, wino zakarpackie i kawa lwowska. Ukraińcy przygotowują bardzo smaczne desery: sernik (syrnyk), makownik (makivnyk), medovnik (medivnyk) i wiele innych. Na wakacjach na Ukrainie musisz spróbować ukraińskiej kuchni! 

7. Ciekawostki na temat Ukrainy.

 

Ciekawostki o Ukrainie, Kury

Wbrew powszechnej opinii, pyszne danie z faszerowanej piersi kurczaka nie pochodzi z Kijowa. W rzeczywistości istnieje kilka sugestii co do jego pochodzenia. Niektórzy uważają, że pochodzi z Imperium Rosyjskiego, inni twierdzą, że powstał we Francji i wszedł do kultury rosyjskiej pod nazwą Côtelettes de volaille. Nowojorskie restauracje, które w 20. wieku próbując zadowolić rosyjską klientelę, po czym zmienił nazwę na Kurczak Kijów. Jednak ani Chicken France, ani Chicken New York nie mają takiego samego brzmienia…

8. Pogoda Ukraina ma przeważnie klimat umiarkowany kontynentalny.

 

Opady są rozłożone nieproporcjonalnie; najwięcej na zachodzie i północy, a najmniej na wschodzie i południowym wschodzie. Zimy są różne – od chłodnych wzdłuż Morza Czarnego do zimnych w głębi kraju. Średnie roczne temperatury wahają się od 5,5 °C – 7 °C na północy do 11 °C – 13 °C na południu. Lato nie jest tak upalne, a temperatury wahają się od 17°C do 25(30)°C. Jednak zimy mogą być bardzo zimne, przyciągając mnóstwo śniegu i tworząc piękny zimowy krajobraz, idealny do cieszenia się prawdziwą przerwą świąteczną!

9. Złożona historia Ukrainy

 

Jego niefortunna geografia sprawiła, że na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniał właściciela. Prawdopodobnie jej współczesne trasy można wywodzić z Rusi Kijowskiej, potężnego średniowiecznego państwa, które prosperowało w średniowieczu, ale w XII wieku już nie tak dobrze. wiek borykał się już z problemami.

Pomnik Założycieli Kijowa W kolejnych wiekach Ukraina wpadła w ręce Mongołów, Osmanów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a na niektórych obszarach Ukrainy społeczności kozackie próbowały żyć samodzielnie. V 18. i XIX wieku  Ukraina podzielona między Imperium Habsburgów i Imperium Rosyjskie.

V 20. wieku, Imperium Habsburgów prawie się rozpadło, a w 1918 roku Ukraina została zaanektowana przez Związek Radziecki, co charakteryzowało jej istnienie przez cały XX wiek. wieku, gdyż był on spichlerzem ZSRR. Chociaż walka Ukrainy na przestrzeni dziejów była szczególnie zacięta, wpływy kulturowe, od architektury habsburskiej po pomniki sowieckie, nadają krajowi bogatą głębię i wyraz.

10. Czarnobyl Ukraina znalazła się w centrum jednej z największych katastrof 20. wiek.

 

Atrakcje Czarnobyl Ukraina

W 1986 roku wybuchła elektrownia atomowa w Czarnobylu, całkowicie niszcząc niegdyś prężnie działającą społeczność Ukraińców. Następstwa wybuchu były odczuwalne daleko i szeroko i zostały niedawno udramatyzowane, choć brutalnie szczere, w niedawnym serialu HBO o tej samej nazwie.

Od niedawna możliwy jest powrót do Czarnobyla. Tutaj można być świadkiem zniszczeń spowodowanych przez tę katastrofę i zrozumieć kolejną przeszkodę, którą Ukraina jako kraj zdołała pokonać. 

11. Ciekawostki o Ukrainie: Młody kraj

 

Podążając za skomplikowaną historią Ukrainy, jest ona również jednym z najmłodszych krajów świata. Dopiero w 1991 roku kraj ten uzyskał ostatecznie niepodległość. Taki wyczyn dał wielu młodym Ukraińcom nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ich kraj będzie prosperował samodzielnie. Lata, które nastąpiły po odzyskaniu niepodległości, były nadal trudne, gdyż Rosja stale prężyła muskuły.

Jednak Ukraińcy są dumni, patriotyczni i niewątpliwie silni ze względu na swoją historię. Dzięki przyspieszającemu rolnictwu i przemysłowi IT, jest wiele nadziei i możliwości w kraju, który jest ledwie starszy niż większość millenialsów.

12. Ciekawostki o Ukrainie: Festiwale 

 

Na Ukrainie jest wiele różnych festiwali i jarmarków. Ukraińscy muzycy rozwijają się w rocku, popie, jazzie, folku, electro, na perkusji i gitarze basowej. Dlatego ogromną popularnością cieszą się takie festiwale jak Dubno-fest czy Leopolis Jazz Fest we Lwowie.

Ponadto Atlas Weekend jest jednym z największych festiwali w Europie, przyciągającym w tym roku ponad 500 000 osób i prezentującym współczesną nowoczesną muzykę popularną. Tymczasem tradycyjne i etniczne festiwale dają namiastkę tradycyjnych ukraińskich uroczystości. Jednak wiele z nich jest dalekich od konwencjonalnych. Są to m.in. festiwal Malanka na Bukowinie, festiwal Kraina Marzeń we Lwowie, średniowieczny festiwal Tustan, festiwal Brynza w Rakhivie, jarmark w Soroczynie.

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button