Opony zimowe

Opony zimowe – porady dotyczące złota przy zakupie

Opony zimowe. Jak to zrobić: wybór opon zimowych. Czy muszę kupić opony zimowe, czy wystarczą łańcuchy śniegowe? Czym do cholery jest popijanie? Kiedy potrzebuję opon z kolcami, a kiedy wystarczą opony bez kolców?

 

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie opony na zimę lub czy w ogóle ich potrzebujesz, oto odpowiedzi na osiem najczęściej zadawanych pytań dotyczących opon zimowych.

 

Opony zimowe

 

opony zimowe

 

(Wiele osób nadal nazywa opony używane w zimnych miesiącach „oponami śniegowymi”, ale dokładniej jest nazywać je „oponami zimowymi”. Na potrzeby tego artykułu używamy obu terminów w odniesieniu do opon przeznaczonych do jazdy zimą).

1. „Czy potrzebuję opon zimowych?”

Opony zimowe są ważne dla bezpiecznej jazdy, jeśli mieszkasz w miejscu, w którym występuje śnieg, lód, błoto pośniegowe lub marznący deszcz i temperatury 40 stopni lub niższe. Są również właściwym wyborem, jeśli rutynowo podróżujesz przez strefy śnieżne lub góry w zimnych miesiącach. Inna sprawa, że na Słowacji są one obowiązkowe.

 

2. „Jeśli moje opony mają oznaczenie „M+S” na boku, czy mogę jeździć po śniegu?”.

 

  Jeśli moje opony mają oznaczenie M+S na ścianie bocznej, mogę jeździć po śniegu.

Niektóre opony całoroczne mają oznaczenie M+S. Skrót ten oznacza błoto i śnieg. Opony te mają bardziej agresywny wzór bieżnika, który zapewnia lepszą trakcję w różnych warunkach dzięki zastosowaniu większych bloków bieżnika i szerszych odstępów między nimi. Celem tych opon jest osiągnięcie optymalnej żywotności opony wraz z dobrymi osiągami w większości warunków pogodowych.

 

Nie oznacza to jednak, że nadają się one do jazdy zimą. Na śliskiej nawierzchni nie zapewniają one takiej przyczepności, prowadzenia i krótkiej drogi hamowania, jak opony zimowe.

 

Jeśli chcesz bezpieczniej jeździć po ubitym śniegu lub lodzie, poszukaj opon wykonanych z odpowiedniej mieszanki i oznaczonych jako Mountain Snowflake. Oznacza to, że zostały one przetestowane i certyfikowane pod kątem działania w warunkach zimowych. Możesz wybrać jeden z najlepszych sklepów z oponami na Słowacji, którym jest
autoobuv.sk

 

3. „Mam opony całoroczne, więc nie potrzebuję opon zimowych. Prawda?”

Błąd. Nie wierzysz w to? Zobacz porównanie jazdy na oponach całorocznych i zimowych.

Jeśli jeździsz po zaśnieżonych lub oblodzonych drogach, tylko opony zimowe zapewnią Ci dobre hamowanie i bezpieczne prowadzenie. Wynika to z faktu, że są one skonstruowane zupełnie inaczej. Jak?

Inna mieszanka. Opony letnie i całoroczne są wykonane ze sztywniejszej mieszanki gumowej. Pomaga to oponie zachować kształt podczas toczenia się po gorącej powierzchni. Opony zimowe są wykonane z hydrofilowej (czyli „kochającej wodę”) gumy, która pozostaje bardziej miękka i elastyczna w zimowych warunkach pogodowych. Ta bardziej elastyczna guma jest jednym z powodów lepszej przyczepności na śniegu i lodzie.

Innym powodem jest konstrukcja bieżnika. Opony zimowe mają wyższy współczynnik „pustej przestrzeni do klocków”, co oznacza, że między klockami bieżnika (klockami) znajdują się większe rowki. Bloki bieżnika mają również nieregularne, ostre krawędzie.

Gdy opona z szerokimi rowkami i krawędziami przejeżdża przez ubity śnieg, przecina i zbiera część śniegu w puste przestrzenie na powierzchni opony, umożliwiając bieżnikowi bliższy kontakt z drogą. Prędkość opony wyrzuca śnieg z rowków. Dlatego opony zimowe zapewniają bardziej agresywną trakcję niż opony całoroczne.

 

4. „Czy powinienem zmienić opony zimowe?”

 

Powinienem zmienić opony zimowe

Większość opon zimowych jest już lamelowana, z małymi wzorzystymi rowkami na występach, które tworzą dodatkowe krawędzie dla lepszej przyczepności na drodze. Dodatkowe lamele zabezpieczające mogą być wykonane na nowych lub używanych oponach za opłatą. Jeśli regularnie jeździsz po śliskich drogach, dodatkowa przyczepność dzięki niestandardowym lamelom jest dobrym sposobem na poprawę przyczepności podczas ruszania, zatrzymywania się i toczenia.

 

5. „Czy można kupić używane opony zimowe?”

Zanim sięgniesz po zestaw „lekko używanych” opon zimowych, wykonaj trzy szybkie kontrole. Po pierwsze, upewnij się, że opony mają właściwy rozmiar. Możesz sprawdzić serię numerów w instrukcji obsługi pojazdu lub bezpośrednio na ścianie bocznej istniejących opon w pobliżu obręczy. (Jak odczytać oponę – Wyjaśnienie.Jeśli nie masz pewności, czy opony, które rozważasz, mają odpowiedni rozmiar, zadzwoń do sprzedawcy opon, aby się upewnić.

 

Po drugie, zmierz głębokość bieżnika za pomocą miernika głębokości bieżnika. Można go kupić w każdym sklepie z częściami samochodowymi za mniej niż pięć euro. Lub poproś o to technika w sklepie z oponami; powinno to być bezpłatne. Dokonaj pomiaru w kilku miejscach w rowkach każdej opony.

 


Głębokość bieżnika nowej opony wynosi zazwyczaj 11/32 cala. Zasadniczo, jeśli na oponie zimowej pozostało 6/32 cala lub mniej, jej osiągi na śniegu wkrótce spadną. Warto więc dokładnie zastanowić się, czy otrzymujemy to, za co płacimy.

 

Najlepszy wybór

 


 

Po trzecie, upewnij się, że nie ma problemu z nierównomiernym zużyciem. Czy pomiar bieżnika wykazał jakąkolwiek różnicę w głębokości bieżnika pomiędzy czterema oponami? Z biegiem czasu opony zużywają się w różny sposób. Jeśli różnica między dwiema oponami jest większa niż 3/32 cala, zużyte opony należy wyrzucić. Jazda na niedopasowanych oponach lub zakładanie opon o niewłaściwym rozmiarze NIE przyniesie oszczędności na dłuższą metę. Ryzykujesz wysokie rachunki za naprawę skrzyni biegów.

Nie jest również dobrym pomysłem zakładanie opon zimowych tylko na przednie lub tylne koła. Powoduje to dużą różnicę w przyczepności między osiami. A to będzie oznaczać mniejszą kontrolę nad zarządzaniem, a nie większą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button