Elektrotechnika

Przeszkody, bariery i osłony

Przeszkody, bariery i osłony . Części pod napięciem , Wyjaśnienie terminów , co oznaczają Przeszkody , Bariery i Osłony w elektrotechnice , Elektryk , bezpieczeństwo

Bariery i osłony

Bariery i osłony są środkami konstrukcyjnymi stanowiącymi część instalacji elektrycznej (obudowy, szafy itp.) oraz , które mają na celu uniemożliwienie dotknięcia elementów pod napięciem. Celem ochrony za pomocą barier lub osłon jest uniemożliwienie jakiegokolwiek kontaktu z częściami pod napięciem. Środek ten zapewnia jedynie podstawową ochronę. Środek przeznaczony jest również dla laików.

Bariera – jest to część instalacji elektrycznej zapewniająca podstawową ochronę przed dotykiem bezpośrednim z dowolnego normalnego kierunku podejścia.

Obudowa – to część urządzenia elektrycznego, która zapewnia ochronę urządzenia przed określonymi wpływami zewnętrznymi oraz jednocześnie we wszystkich kierunkach podstawową ochronę przed dotykiem bezpośrednim.

Części pod napięciem muszą znajdować się wewnątrz obudów lub za barierkami, z wyjątkiem sytuacji, gdy podczas wymiany części powstają większe otwory, np. dla niektórych gniazd lamp lub bezpieczników, lub gdy wymagane są większe otwory, aby umożliwić normalną pracę sprzętu zgodnie z odpowiednimi wymaganiami dla sprzętu.

Bariery i osłony muszą być solidnie zamocowane na miejscu i charakteryzować się wystarczającą stabilnością i trwałością, aby w normalnych warunkach pracy utrzymać wymagany stopień ochrony przez osłonę i odpowiednie oddzielenie od części czynnych, z uwzględnieniem odpowiednich wpływów zewnętrznych. Jeśli konieczne jest usunięcie barier lub otwarcie pokryw lub usunięcie części pokryw, musi to być możliwe tylko przy użyciu klucza lub narzędzia. W przypadku zainstalowania za barierą lub w obudowie urządzeń, które mogą zachować niebezpieczne ładunki elektryczne po ich wyłączeniu (kondensatory itp.), urządzenie musi być oznaczone etykietą ostrzegawczą.

Łysienie i jak mu przeciwdziałać , Wypadanie włosów u mężczyzn

Przeszkody ( Obstacles,Barriers and Cover)

Przeszkody takie jak.  balustrada, trelinka, ogrodzenie, słupek ogrodzeniowy, pręt, lina itp. mają na celu uniemożliwienie przypadkowego (niezamierzonego) kontaktu z żywymi częściami z dowolnego normalnego kierunku podejścia, ale nie zamierzonego kontaktu poprzez celowe ominięcie przeszkody. Ten środek zabezpieczający zapewnia jedynie podstawową ochronę.

Środek przeznaczony jest dla osób znających się na rzeczy, osób poinstruowanych lub osób, które są pod nadzorem osoby znającej się na rzeczy lub poinstruowanej. Przeszkody nie są częścią urządzeń elektrycznych, można je usunąć bez użycia narzędzi, ale muszą być zamocowane tak, aby nie można było ich usunąć przez nieuwagę.

Mocowanie materiałów instalacji elektrycznej

Na obszarach dostępnych dla laików, przeszkody powinny być zabezpieczone wystarczająco mocnym i wysokim nieusuwalnym ogrodzeniem lub blokadą.

Podobné články

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button